Blog

Blog

Żałoba to zadanie – o dziecięcej żałobie z perspektywy…

Współczesna psychologia odchodzi od postrzegania żałoby w kontekście etapów, które pojawiają się w określonej kolejności i stawia większy nacisk na indywidualność przeżywania straty i postrzega samą żałobę jako aktywny, płynny proces, który nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Czytaj więcej „Żałoba to zadanie – o dziecięcej żałobie z perspektywy zadaniowej”
Blog

„Tyle miłości nie może umrzeć” Moni Nilsson – recenzja

Pierwszy raz w życiu nie umiem napisać sensownej recenzji. Bardzo bym chciała, ale brakuje mi słów. Moni Nilsson, szwedzka pisarka, odważyła się stworzyć książkę o umieraniu mamy. Z perspektywy wchodzącej w wiek dojrzewania córki. Córki, która z jednej strony zaczyna więcej rozumieć, a z drugiej nadal jest dzieckiem.

Czytaj więcej „„Tyle miłości nie może umrzeć” Moni Nilsson – recenzja”
Blog

Autyzm nie wyklucza żałoby

Nie wiem, wokół którego z nich narosło więcej szkodliwych mitów i stereotypów: wokół żałoby czy autyzmu. A jak dodamy do tego duetu słowo „dziecko”, otrzymujemy mieszankę ukrytą w podziemiach niezrozumienia i krzywdzących przekonań.

Dziecko autystyczne w żałobie: temat tabu, temat, który nie istnieje w dyskursie publicznym . Nie chcę, żeby tak było.
Po kolei zatem. Zacznę od autyzmu.

Czytaj więcej „Autyzm nie wyklucza żałoby”
Blog

„Dziecko własnym terapeutą” Hanny Olechnowicz – recenzja

Natura ludzka nie jest maszyną postawioną do wykonywania wyznaczonej pracy, lecz drzewem, które rośnie i rozwija się zgodnie z dążeniem sił wewnętrznych, które czynią ją żywą istotą.” Tymi słowami J. S. Milla rozpoczyna swoje rozważania na temat autoterapeutyczych możliwościach dzieci Hanna Olechnowicz w książce „Dziecko własnym terapeutą”.

Ta niepozorna publikacja z 1995 roku bazuje na efektach czterech lat doświadczeń terapeutycznych i obserwacji w Klubie dla dzieci z problemami rozwojowymi, działającym w latach 80. w Polsce. Mimo upływu lat i pojawieniu się wielu nowych badań w dziedzinie rozwoju dziecka jest to niezwykle ciekawa i inspirująca lektura.

Czytaj więcej „„Dziecko własnym terapeutą” Hanny Olechnowicz – recenzja”